ODKAPÁVACÍ SÁČKY (TVAROŽNÍKY)

Odkapávací sáčky na tvaroh (tvarožníky)

V našem výrobním programu najdete kromě filtračních plachetek pro kalolisy i mléčné sáčky, neboli odkapávací sáčky na tvaroh (tvarožníky).

Mléčné sáčky (jinými slovy i lisovací pytlíky na tvaroh neboli tvarožníky) se používají podle způsobu a technologie výroby pro zajištění kvalitního odkapání syrovátky z tvarohoviny při výrobě tvarohu, popř. sýrů. Nejprve se provádí vysrážení mléka pomocí přídavku zákysu a syřidla. Po dosažení požadované kyselosti se mechanicky oddělí (většinou odpuštěním) větší části syrovátky a zůstane takzvaná tvarohovina. Tvarohovina se poté naplní do odkapávacích sáčků a po jejich uzavření se nechává syrovátka několik hodin odkapat vlastní vahou buď v zavěšených sáčcích, nebo na drenážní ploše. Po dostatečném odkapání se poté tvaroh může ručně vysypávat z tvarožníků.

Proces výroby tvarohu a sýrů má přísné požadavky na dodržení hygienických předpisů a umožňuje použití jenom schválených textilních materiálů. Kromě toho jsou na filtrační textilní materiály kladeny poměrně velké mechanické nároky.

Odkapávací sáčky na tvaroh (tvarožníky) vyrábíme ze zdravotně nezávadné syntetické tkaniny. Tkanina je vyrobena ze syntetických vláken polyamidu v takzvaném monofilamentním provedení, kdy pro osnovu i útek tkaniny jsou použita jednotlivá vlákna. Monofilamentní tkanina tak ani při mechanickém namáhání nepouští samostatná vlákna, která při případném mechanickém poškození pouze prasknou, ale neuvolní se z tkaniny. Provedení filtračního sáčku včetně jeho materiálu (jak tkanina, tak použité nitě) má atest zdravotní nezávadnosti od Státního zdravotního ústavu. Z tkaniny se tak do potravin neuvolňují žádné škodlivé látky ani se z nich neoddělují škodlivé částice nebo vlákna.

Polyamidová tkanina i vyrobený odkapávací sáček (tvarožník) vykazuje výborné pevnostní charakteristiky. Zvýšení pevnostních parametrů je možné docílit i speciálním šitím švů.

Odkapávací sáčky vyrábíme vždy na zakázku dle konkrétní specifikace zákazníka, aby přesně rozměrově odpovídali požadavkům. Je možné je vyrábět v široké škále rozměrů a způsobů provedení šití. Dle zadání odběratele je firma PRESSTEXTILE s.r.o. schopna dodat prakticky jakýkoliv rozměr a tvar odkapávacího sáčku.